MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gaz ziemny już na Półwyspie Helskim. G.EN właśnie skończył budowę ponad 13 kilometrów sieci, która połączyła Władysławowo z Juratą

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Gazociąg powstał na trudnym terenie między Władysławowem a Kuźnicą
Gazociąg powstał na trudnym terenie między Władysławowem a Kuźnicą Gminaa Władysławowo
Półwysep Helski bardziej ekologiczny. Właśnie zakończyła się ważna, trudna i przełomowa inwestycja: rozbudowa sieci przesyłowej gazu ziemnego z Władysławowa do Juraty. Powstało ponad 11 kilometrów sieci dosyłowej do Kuźnicy i prawie 1,5 kilometra rozdzielczej w Chałupach. - Sieć gazowa jest gotowa do zasilania nowych odbiorców - deklaruje G.EN. Operator. We Władysławowie podkreślają, że ta inwestycja zwiększy potencjał rozwoju gospodarczego gminy.

Gaz ziemny na Półwyspie Helskim! Sieć dotarła do miejscowości Władysławowo, Chałupy, Jastarnia i Jurata

G.EN. Operator Sp. z o.o., operator systemu dystrybucyjnego, zakończył budowę gazociągu łączącego Władysławowo z Juratą.

- Wybudowaliśmy łączenie 11 736 m sieci dosyłowej de 225 relacji Władysławowo – Kuźnica oraz 1 385 m sieci rozdzielczej de 63 w Chałupach - wyliczają w G.EN.

Budowa sieci przesyłowej gazu ziemnego na Półwyspie Helskim była technicznie trudnym przedsięwzięciem. Z jednej strony nie przeszkodziła zima, ani mrozy w styczniu, ale na obszarze między Morzem Bałtyckim a Zatoką Pucką jest mało miejsce na umiejscowienie gazociągu, a to tylko jeden z problemów do rozwiązania.

- Niezmiennie wysoki stan wód gruntowych wymaga nieustannego stosowania pomp do odwonienia wykopów - komentują w gazowej spółce. - Wyzwaniem był również piaszczysty teren, trudny do zagęszczenia. Wszystkie trudności wynagradzały nam przepiękne widoki i wspaniały klimat Półwyspu Helskiego.

Prace ziemne toczyły się na obszarze Natura 2000, czyli objętego mocnymi obwarowaniami. Dlatego na Półwyspie Helskim zastosowano technologię przewiertów sterowanych oraz nagazowania próżniowego. Tak minimalizowano wpływ prac ziemnych na środowisko.

Po inwestycji G.EN. posprzątał teren.

- Mieszkańcy mogą spać spokojnie, bez obaw o ścieżki rowerowe i chodniki, a w miejscach, gdzie były otwarte wykopy, rośnie już świeża trawa - wyjaśniają gazownicy. - Realizacja inwestycji gazowej na Półwyspie Helskim to przykład synergii między technologią a ekologią. \

Gaz ziemny na Półwyspie Helskim

Ekologia to tylko część całego procesu. W Urzędzie Miejskim we Władysławowie podkreślają też gospodarczy aspekt przedsięwzięcia. Na terenie Półwyspu Helskiego wciąż wiele domów ogrzewanych jest paliwem stałym. Gaz ziemny z sieci to duży skok.

- Rozbudowa sieci gazowej na tym odcinku daje nowe możliwości - komentują urzędnicy. - Istotnie wpłynie na komfort życia mieszkańców, wygodę turystów, a także zwiększy potencjał rozwoju gospodarczego gminy.

Gaz ziemny pozowli zminimalizować ilość smogu na Półwyspie Helskim, poprawić jakość powietrza. A sukcesywnie także eliminować nieekologiczne źródła ciepła.

ZOBACZ TEŻ NA dziennikbaltycki.pl: Wysokie kary za grillowanie w 2024 roku. Balkony, ogrody, plaża, ogródki działkowe. Gdzie nie rozpalisz grilla? Tych miejsc ZDECYDOWANIE unikaj

Sieć przesyłowa gazu ziemnego na Półwyspie Helskim będzie budowana dalej - deklaruje G.EN. Jej rozwój możliwy będzie m.in. dzięki temu, że podczas budowy sieci z Władysławowa do Kuźnicy położono gazociąg o średnicy 225.

- Zainicjowaliśmy kolejny etap w kierunku Helu, by zakończyć gazyfikację całego Półwyspu - podkreśla operator.

Mieszkańcy Chałup, Kuźniocy, Jastarni Juraty zaintersowani przyłączeniem się do gazu ziemnego, mogą juz składać wnioski. Te można zrobić online na stronie internetowej G.EN. Operator lub w miejscowym oddziale firmy w Pucku.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wladyslawowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto