Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykopaliska archeologiczne w Pucku: studenci z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Michał Starski badają stare miasto z 16 wieku l FOTO, WIDEO

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Historyczny Puck: na ul. 1 Maja archeolodzy dokopali się do fundamentów z 16 i 17 wieku. To efekt wykopalisk, które w Pucku wraz ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego prowadzi instruktor archeologii dr Michał Starski.

Przechodząc ul. 1 Maja w Pucku można zauważyć sporą grupę ludzi pracujących na placu tuż przy Starym Rynku. To nie budowa nowego lokum, a wykopaliska archeologiczne.

Grupa studentów z Uniwersytetu Warszawskiego pod czujnym okiem ich instruktora archeologii, dr Michała Starskiego, pracuje nad odkryciem i zabezpieczeniem fundamentów z 16 i 17 wieku:
- W Pucku prowadzimy badania już od około 30 lat - mówi dr Starski. - Teraz zajmujemy się parcelami. Chcemy rozpoznać budowle: od XIV wieku do czasów współczesnych, czyli tego, co było kilkanaście lat temu.

W Pucku studenci UW odbywają praktyki w lipcu i sierpniu - odkrywają wtedy tajemnice związane z historycznymi budowlami i znacznie młodszymi. Podczas corocznych praktyk, przyszli dyplomowani archeolodzy skupiają się na rozpoznawaniu obszarów oraz innych szczegółów związanych z tą dziedziną.

- Obecnie pracujemy przy ul. 1 Maja w Pucku. Właśnie odkopujemy zasypane w latach 80. fundamenty budowli z 16 i 17 wieku - mówi Michał Starski.

Czy oprócz fundamentów archeolodzy Uniwersytetu Warszawskiego znajdują w Pucku też inne rzeczy podczas wykopalisk?
- Tak, często odkrywamy ceramikę, szkło i to wszystko, co składa się na wizerunek gospodarstw domowych - opowiada dr Starski w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim.

Co się dzieje ze znalezionymi przedmiotami?
- Wszystkie znaleziska należą do Skarbu Państwa, ale Uniwersytet Warszawski jest upoważniony do zarządzania zabytkami - mówi instruktor archeologii i dodaje: - Wszystko co znajdziemy, jest inwentaryzowane, myte i konserwowane. Bardzo często znaleziska są podstawą dla studentów w pisaniu prac magisterskich.

Dr Starski zwraca uwagę na książkę "Puck przewodnik archeologiczny", która opisuje wykonane do tej pory prace i znaleziska na terenie Pucka:
- Jest ona dostępna w Informacji lub w PuckGlas na Starym Rynku i można się z niej szczegółowo dowiedzieć o naszych dotychczasowych pracach - mówi instruktor archeologii.

Książka została wydana przy współpracy Instytutu Archeologii, Uniwersytetu Warszawskiego oraz miasta Pucka na 670. rocznicę nadania praw miejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto