Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Kosakowie otworzyli Kaszubską Izbę Regionalną. Przy Checzy Nordowych Kaszubów pokazali dawny dom mieszkańców gm. Kosakowo | ZDJĘCIA

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
W Kosakowie otworzyli Kaszubską Izbę Regionalną. Przy Checzy Nordowych Kaszubów pokazali tradycyjny dom mieszkańców Kosakowa
W Kosakowie otworzyli Kaszubską Izbę Regionalną. Przy Checzy Nordowych Kaszubów pokazali tradycyjny dom mieszkańców Kosakowa Marcin Majek, ZKP Dębogórze/Kosakowo
Niezwykły projekt zrzeszeńców z Dębogórza i Kosakowa. Przy ich Checzy Nordowych Kaszubów powstało niezwykłe muzeum. - Chcemy, żeby coś po nas zostało, a dzieci znały tradycje przodków - mówi Danuta Tocke pokazując Kaszubską Izbę Regionalną.

Checz Nordowych Kaszubów w Kosakowie to przedsięwzięcie niecodzienne, które dla członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału Dębogórze Kosakowo było projektem o sporym ładunku emocjonalnym. Ale także historycznym.

- Zakasaliśmy rękawy i wzięliśmy się do roboty, by móc po sobie zostawić część żywej historii - mówi Danuta Tocke, prezes ZKP Dębogórze/Kosakowo. - Umiejętności i zapału nam nie brakuje, więc praca, choć wymagająca i czasochłonna ruszyła błyskawicznie.

Kaszubska Izba Regionalna w Kosakowie powstała w budynku znajdującym się w sąsiedztwie Checzy Nordowych Kaszubów (ul. Rzemieślnicza 1 w Kosakowie). To małe muzeum kaszubskie ze sprzętami, przyrządami, zabawkami, wystrojem wnętrz...

To rzeczy, które Kaszubi z Kosakowa szukali, wyciągali ze swoich strychów i komórek, czasem kupowali lub znajdowali, by potem je odświeżyć i przywrócić im dawny blask. Udało się zebrać sporo ciekawych rzeczy.

Dzień Jedności Kaszubów 2018 w Kosakowie: bicie rekordu w grze na akordeonach, baśka i spotkanie Kaszubów

Dzień Jedności Kaszubów 2018 w Kosakowie: bicie rekordu w gr...

Kosakowo: Kaszubska Izba Regionalna - historia i atrakcja powiatu puckiego

W kosakowskiej izbie zobaczymy np. narzędzia rolnicze, sieczkarnię, wialnię, sznurowe sieci rybackie, maszyny do szycia, ale też zabawki dla dzieci czy stare wazony od Necla, łóżko, stół.... Trafiła się też prawdziwa perełka podczas restaurowania komódki.

Andrzej Śliwiński, przewodniczący Rady Gminy Kosakowo: Gratulacje dla Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego o/ Dębogórze Kosakowo za ogrom pracy włożonej w kultywowanie wartości kaszubskich.

- Ku naszemu zdziwieniu znaleźliśmy dokumenty ze sparkasse, czyli kasy oszczędnościowej, banku z Wolnego Miasta Gdańska - mówi Danuta Tocke. - Świetnie zachowany dokument datowany jest na 1899 rok.

Zrzeszeńcy zostawili papierowe znalezisko u siebie, by wzbogaciło kolekcję historycznych zbiorów. Wśród tych są m.in. książeczki żeglarskie z czasów II wojny światowej, dawne karty rybackie, dokumenty z ksiąg wieczystych z 1848 roku...

Ciekawostki dla najmłodszych to stare sprzęty - stolarskie jak heble czy opalarki, kowalskie - np. kowadła, pszczelarskie. Dla gospodarzy Kaszubskiej Izby Regionalnej ich przeznaczenie jest oczywiste, dla najmłodszych gości już niekoniecznie.

- Pytamy dzieci "Do czego to służyło waszym pradziadkom? Jak sądzicie?" i czasem dostajemy naprawdę zaskakujące odpowiedzi - komentuje prezes ZKP Dębogórze/Kosakowo. - Zabawy jest mnóstwo, a przy okazji to lekcja zwyczajów i historii naszego regionu.

Marcin Majek, wójt gminy Kosakowo: Wielkie uznanie dla Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddział Dębogórze Kosakowo za krzewienie tradycji kaszubskich w naszej Gminie. Szczególne podziękowania dla Pani Danuta Tocke za pomysł i stworzenie tradycyjnej Izby Kaszubskiej. Zapraszamy wszystkich do Kosakowa do Checzy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Kaszubska Izba Regionalna w Kosakowie: kiedy otwarta?

Kosakowskie muzeum Kaszubów otwarte jest popołudniami - od godz. 16.30. Ale można się też umówić na inne terminy - zwłaszcza gdy będziemy chcieli przyjechać większą grupą, np. ze szkoły.

- Jesteśmy pasjonatami, ale mamy swoją pracę, stąd takie godziny otwarcia - mówi szefowa kosakowskich Kaszubów.

Checz można odwiedzać codziennie, ale warto najpierw zaanonsować swoją obecność. Można to zrobić na dwa sposoby - zadzwonić do Danuty Tocke (691 747 775) lub napisać na facebooku Kaszubów z Dębogórza/Kosakowa.

Znaleźć go można pod adresem ZKP Dębogórze - KLIKNIJ.

Checz Nordowych Kaszubów - będą nowości

Wiadomo, że to nie koniec rozwoju kaszubskiej ekspozycji w Kosakowie poświęconej przeszłości i tradycji tej części powiatu puckiego. W ZKP Dębogórze/Kosakowo mają sporo pomysłów. Jeden z nich to rozwinięcie oferty związanej z warsztatami dla najmłodszych.

W tych uczestniczą dzieci z Kosakowa, ale też uczniowie z Gdyni.

- Uczymy wyszywania, szydełkowania, malowania na szkle... - wylicza Danuta Tocke. - Także wspólnie z dziećmi pieczemy bułeczki.

Aby uatrakcyjnić tę część zajęć, Kaszubi z Kosakowa chcą postawić na swojej działce piec chlebowy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto