Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła kampania pt. Stop pożarom traw. Czy w tym roku będzie ich mniej w powiecie puckim? Na to liczą strażacy |NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Kampania pt. Stop pożarom traw 2020 ma na celu zmniejszenie liczby pożarów poprzez podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych. - Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone! - informują w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pucku.

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

- Spowodowane jest to wypalaniem suchych traw i pozostałości roślinnych - wyjaśnia mł. kpt. Krzysztof Minga, rzecznik prasowy KP PSP w Pucku. - Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, co w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek.

- Niestety, wśród wielu panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne - wyjaśniają doświadczeni w tym temacie puccy strażacy.

Pożary traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Tereny upraw rolniczych i leśnych dość często ze sobą sąsiadują, a ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat. Jednak to nie jest jedyny powód, dla którego wypalanie traw jest tak groźne.

- Podczas pożaru powstaje także duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia - wyjaśnia mł. kpt. Krzysztof Minga. - Powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Od palącego się poszycia gleby, zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb.

- Są to pożary długotrwałe (nawet do kilku miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia - tłumaczą strażacy z KP PSP w Pucku. - Ponadto, w przypadku, gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kilka lat, to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.

Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach, a dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

- Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone! - ostrzegają strażacy powiatu puckiego
Ustawa o ochronie przyrody precyzuje, że za wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych, trzcinowisk lub szuwar grozi kara aresztu albo grzywny. Natomiast jeszcze bardziej surowo karane są jakiekolwiek czynności, które mogą doprowadzić do pożaru w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu. Za takie wykroczenia grozi kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość może wynosić od 20 do 5000 zł.

Kodeks karny stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

W walkę ze zjawiskiem wiosennego wypalania traw włączyły się także Unia Europejska i Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, które zastzregły sobie możliwość odebrania przyznanych dofinansowań.

- Za wypalanie traw grożą, oprócz kar nakładanych np. przez policję czy prokuraturę, także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję w postaci zmniejszenia od 5 do 25%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok - informuje mł. kpt. Krzystzof Minga.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto