Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puck. Po awarii w oczyszczalni ścieków zakazali wchodzenia do wody na kąpielisku w Pucku. Dziś w Zatoce plażowicze, surferzy i żeglarze

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
18-19.07.2022 Puck i okolice - zakaz kąpieli na kąpielisku w Pucku
18-19.07.2022 Puck i okolice - zakaz kąpieli na kąpielisku w Pucku Urząd Miasta Pucka/coll. puck.naszemiasto.pl
Po wycieku ścieków do Zatoki Puckiej obowiązuje zakaz kąpieli w Pucku, ale ani w poniedziałek, ani we wtorek (19.07.2022) w wodzie nie brakuje turystów, windsurferów i żeglarzy. Co na to sanepid w Pucku? - Ludzie sami podejmują świadome decyzje - mówi Aleksandra Lange z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pucku.

Od poniedziałku 18.07.2022 obowiązuje zakaz kąpieli na kąpielisku w Pucku, ale dzień w dzień w wodzie Zatoki Puckiej bez problemu znajdziemy początkujących windsurferów, żeglarzy, czy po prostu amatorów pluskania się w Pucyfiku.

Ten wprowadzili - niezależnie od siebie - MOKSiR w Pucku (czerwona flaga) oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku. Plażowicze mają się trzymać z daleka od wody do środy 20.07.2022, bo obostrzenie zostało wydane:

- (...) W celu ochrony zdrowia osób przebywających na kąpielisku w Pucku - informowała w oficjalnym komunikacie Aleksandra Lange, zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pucku.

W sanepidzie w Pucku podkreślają, że zakaz dotyczy tylko terenu kąpieliska, a więc fragmentu plaży schowanej za molem i portem jachtowym.

- Zakaz jest prewencyjny. Wprowadzony po to, by ograniczyć kontakt z ewentualnymi zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi - podkreśla Aleksandra Lange. - W poniedziałek pobraliśmy próbki na kąpielisku, wyniki mają być znane w środę 20.07.2022. Do tego czasu lepiej do wody nie wchodzić.

Co z surferami, albo plażowiczami, którzy wchodzą do wody w bezpośrednim sąsiedztwie strzeżonego kąpieliska w Pucku?

Zakaz łamany był na kąpielisku w Pucku i w wakacyjny poniedziałek (18.07.2022), i we wtorek (19.07.2022). Ludzie do wody wchodzili też z tzw. Zielonej Plaży, z drugiej strony mola. Tu, teoretycznie, ryzyko nałykania się skażonej ściekami wody jest dużo większe niż na kąpielisku.

W sanepidzie w Pucku tłumaczą, że to w zasadzie nie ich problem. Ani surferów, ani żeglarzy, ani kąpiących się w Zatoce Puckiej nikt z wody wyciągał nie będzie.

- Mamy nadzór tylko nad wyznaczonymi obszarami. Tu wprowadziliśmy zakaz. W ogólnodostępnych miejscach do kąpieli ludzie sami świadomie podejmują decyzje, czy chcą wchodzić do wody - tłumaczy Aleksandra Lange. - Logiczne jest, że jeśli zakaz dotyczy terenu położonego kilkadziesiąt metrów dalej, to ryzyko wystąpienia skażenia może być podobne.

Kłopot w tym, że na plaży w widocznym miejscu trudno znaleźć informację o zamkniętym kąpielisku, albo niedzielnym wycieku ścieków do Zatoki Puckiej.

Także na stronie internetowej lub oficjalnym fanpejdżu Pucka informacje o potencjalnym ryzyku dla zdrowia turystów nie są już specjalnie eksponowane. Wprawdzie w niedzielę na Facebooku stosowna informacja była, ale później została przykryta relacjami z wydarzeń.

ZOBACZ TEŻ:
Policja przesłucha pracowników oczyszczalni w związku z awarią rurociągu zrzutowego między Puckiem a oczyszczalnią w Swarzewie | ZDJĘCIA

Władze Pucka powinny inaczej podejść do akcji informacyjnej? Np. w widocznych miejscówkach przy wodzie lub molo rozmieścić informacje - ostrzeżenia?

Nie muszą - usłyszeliśmy od inspektorów.

- Informacje o zagrożeniu i ściekach w zatoce poszły w świat. Są dostępne w Internecie, w mediach też się o tym głośno i szeroko mówiło. Ludzie mają więc świadomość ponoszonego ryzyka - argumentuje szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pucku.

W sanepidzie w Pucku dotychczasowe działania urzędników zbierają dobre noty.

- W mojej ocenie miasto do tej pory zrobiło też, co mogło: zgłosiło zagrożenie, zamknęło kąpielisko, czeka na wyniki badań laboratoryjnych.

Fragment Zatoki Puckiej, przy molo, oficjalnie nie jest kąpieliskiem - zwracają uwagę inspektorzy sanitarni.

Na to nie zezwalają też inne przepisy Urzędu Morskiego, więc wszyscy, którzy zażywają tu kąpieli, robią to wyłącznie na własne ryzyko.

Fala ścieków wpłynęła do Zatoki Gdańskiej. Próbki wody badaj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto