Poradnik motocyklisty: zasady bezpiecznej jazdy wyjaśniają mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pucku | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Sezon motocyklowy jest w pełni - to widać na drogach powiatu puckiego: niestety widać w ilości zdarzeń z udziałem jednośladów. Dlatego policjanci z puckiej komendy przypominają o kilku poradach, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko motocyklistom, ale i wszystkim użytkownikom dróg.

- Motocykliści, którzy przestrzegają zasad bezpiecznej jazdy uważają opinie krążące o ich środowisku za bardzo krzywdzące i wskazują, że większość kierujących motocyklami to prawdziwi pasjonaci, dla których przejażdżka jednośladem to forma relaksu i okazja do spotkań z przyjaciółmi - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński, oficer prasowy KPP w Pucku. - Przyznają jednak, że tak, jak w każdej grupie, tak i wśród nich znaleźć można tzw. czarne owce.

To właśnie te czarne owce odpowiedzialne są za to, że miłośnicy jazdy motocyklem krzywdząco nazywani są m.in. dawcami organów.

Kierowcy motocykli zwracają także uwagę na zachowanie innych uczestników ruchu: szczególnie kierowców samochodów osobowych, którzy nie zauważają motocykli przy zmianie pasa ruchu i niechętnie umożliwiają przejazd na zakorkowanych ulicach.

- Brak zrozumienia i wzajemnego szacunku to kolejny niekorzystny czynnik wpływający na bezpieczeństwo uczestników ruchu - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński. - A przecież bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.

Policjanci z puckiej komendy apelują: zastosowanie się do tych wskazówek znacznie poprawi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg.

  • Pamiętaj o używaniu kierunkowskazów i patrz w lusterka. - Niektórzy motocykliści rzadko kiedy używają migaczy, co jest dużym lekceważeniem wobec kierowców samochodów, ale też i pozostałych użytkowników jednośladów - tłumaczy mł. asp. Łukasz Brzeziński. - To samo dotyczy kwestii lusterek wstecznych - są po to, aby mieć świadomość, co dzieje się za nami. Przecież my też możemy blokować szybsze pojazdy, np. karetkę pogotowia.
  • Wszyscy powinniśmy przewidywać sytuacje na drodze. Mniejsze gabaryty i lepsze przyspieszenia to duża zaleta jednośladów, ale też i pewny mankament. Właśnie dlatego, że motocykl jest mniejszy, inni użytkownicy dróg mogą go przeoczyć. Dlatego trzeba być maksymalnie skoncentrowanym na jeździe i przewidywać ruchy jadących przed nami pojazdów.
  • Zadbajmy też o to, aby być widocznym. Znaczny odsetek wypadków z udziałem motocyklistów jest spowodowany tym, że kierowcy samochodów po prostu ich nie zauważyli. Dlatego jeżdżąc jednośladem, musimy zadbać o to, żeby być widocznym. Zamiast kupować czarny kask, warto wybierać jasny. - Fluorescencyjne wstawki w kurtce, spodniach, czy na butach sprawią, że zostaniesz szybciej zauważony na drodze. Uważajmy na pieszych - wyjaśniają mundurowi z KPP w Pucku. - Przepuszczajmy na pasach przechodniów, pokażmy wszystkim, że motocykliści potrafią się zachować kulturalnie.

Wymuszenie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji.

W poniedziałek, 14 czerwca 2021 na drodze Chłapowskiej we Władysławowie z tej przyczyny doszło do kolejnego poważnego wypadku.

- Na miejscu ustalono, że 47-letni, kierowca Skody, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z jadącym motocyklem, którym kierował 58-letni mieszkaniec gminy Władysławowo - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński. - W zderzeniu pojazdów ucierpiał kierujący motocyklista, który z obrażeniami ciała trafił do szpitala.

Dwa dni wcześniej, bo w sobotę, 12 czerwca 2021 doszło do wypadku z udziałem motocyklisty w Pogórzu.

- Mundurowi na miejscu ustalili, że 35-letni kierowca Opla, skręcając w drogę dojazdową do stacji paliw, nie upewnił się co do możliwości wykonania tego manewru, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu 35-letniemu kierowcy motocykla, w wyniku czego doszło do zderzenia pojazdów - mówi mł. asp. Łukasz Brzeziński. - Motocyklista również w tym przypadku odniósł obrażenia i został przetransportowany do szpitala.

Wyjaśnieniem szczegółowych okoliczności powyższych zdarzeń zajmują się teraz śledczy, natomiast policjanci ruchu drogowego z KPP w Pucku apelują do kierowców o przestrzeganie elementarnych zasad ruchu drogowego.

Od początku roku, do połowy czerwca 2021 policjanci ruchu drogowego w powiecie puckim odnotowali 7 kolizji oraz 5 wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, gdzie 4 z nich zostało rannych.

Nieustąpienie pierwszeństwa to jedna z częstych przyczyn wypadków drogowych!

Najczęstsze błędy podczas wykonywania tego manewru.

  1. Nieustąpienie pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu.
  2. Nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu.
  3. Nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu.

Poradnik motocyklisty: zasady bezpiecznej jazdy wyjaśniają m...

Chcesz też podzielić się swoimi fotkami z powiatu puckiego z nami i naszymi Czytelnikami? Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

Nowe mandaty od straży miejskiej

Wideo

Dodaj ogłoszenie