Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulinarna gmina Krokowa: Panie z KGW Lisewo pokazują jak zrobić sałatkę w stylu FIT. Smaczna potrawa nie tylko na Wielkanoc | ZDJĘCIA, WIDEO

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Wspólne gotowanie zaproponowała swoim mieszkańcom gmina Krokowa. Na pierwszy ogień poszły wielkanocne przepisy: sałatka (tym razem wersji fit) oraz ciasto. Za stołem i przed kamerą stanęły panie z KGW Lisewo i KGW Brzyno. Ruszamy do wirtualnej kuchni?

Gmina Krokowa gotuje: sałatka FIT w wykonaniu pań z KGW Lisewo

wideo: Krokowskie Centrum Kultury

Lubisz gotować, a przy okazji też podpatrywać oraz uczyć się jak robią to inni? Krokowskie Centrum Kultury pomyślało o takim kręgu obrońców i przygotowało serię kulinarno-edukacyjnych filmów. Pretekstem do realizacji pomysłu, który podsunęła Maria Kisielewicz z KCK Krokowa była Wielkanoc.

Kulinaria stanowiły lwią część wideo serii, która opowiadała też o kaszubskich tradycjach związanych z wiosennym chrześcijańskim świętem - choć nie były jedynym tematem wideo spotkań.

Krokowskie Centrum do współpracy zaprosiło m.in. panie z Kół Gospodyń Wiejskich działających na terenie gminy Krokowa. W wirtualnej kuchni pojawiły się gospodynie z KGW Brzyno oraz KGW Lisewo.

Całość odbyła się w formule wirtualnej - do czego twórców oczywiście zmusiła epidemia koronawirusa.

"Baba Wielkanocna" w Krokowej: mieszkańcy gminy starli się w...

W fit sałatce - która świetnie sprawdzi się także poza wielkanocnym stołem - nie zabraknie oczywiście jajek i majonezu, potrzebny będzie m.in. por i szczypiorek, kiełki, małe pomidory, kukurydza oraz... ketchup. Po co?

- To dużo potasu potrzebnego organizmowi - tłumaczy na filmie Stefania Kamińska z KGW Lisewo. - Nasza sałatka jest fit. Bardzo zdrowa, wiosenna. Same witaminy, same pyszności!

Z kolei zapomnieć możemy o dodatkowej soli oraz pieprzu, których panie z Koła nie użyły w ogóle.

Koleżanki z KGW Brzyno postawiły na słodkości. I pokazały charakterystyczny wielkanocny deser często goszczący na kaszubskich stołach, czyli gotowaną babkę. To ciasto, z którym mogą zmierzyć się kuchenni debiutanci, którzy obawiają się spalenia swoich naczyń lub potrawy.

- Ważną zaletą babki gotowanej jest to, że nie istnieje ryzyko przypalenia, czy wysuszenia jej - z humorem tłumaczą w Krokowskim Centrum Kultury. - Babkę gotuje się w wodzie i właśnie temu zawdzięcza ona swoją lekkość i wilgotność.

Tu przyda się nieco siły, bo m.in. trzeba będzie rozetrzeć kostkę masła zmieszaną z cukrem, mąką i ubitymi na sztywno białkami.

Edukacyjny cykl tematyczny wzbogacił też Ewa Kur oraz Łukasz Kreft. Przedstawicielka ZKP Krokowa opowiedziała o zawartości kaszubskiego koszyczka wielkanocnego i symbolice związanej ze święconką.

Z kolei nauczyciel języka kaszubskiego wytłumaczył, dlaczego mniej więcej pół wieku temu jastrë - a w zasadzie lany poniedziałek - był wówczas najsuchszym dniem całego roku. A strumienie wody w kaszubskiej wersji śmigusa-dyngusa zastępowały gałęzie jałowca lub brzozy.

Całą serię można obejrzeć m.in. stronie kck.krokowa.pl.

- Myślę, że młodsze pokolenie o pewnych rzeczach dopiero się dowie - mówi Krzysztof Obszyński, dyrektor KCK Krokowa. - Są to bardzo ciekawe tradycje, które częściowo może już zanikają.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto