Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fokarium w Helu w czasie wakacji. Dla turystów zwiększyli częstotliwość karmienia fok i prelekcji. Kiedy (i za ile) najlepiej wpaść do fok?

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
Katarzyna Kucharska, Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG
Największa atrakcja Helu? Dla wielu gości oczywiście foki. Nie spotkałeś ich na plaży lub Bałtyku? Nie ma problemu, bo z pomocą spieszy Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG. W fokarium w Helu nie musisz liczyć na szczęście, ale musisz wiedzieć, o jakich porach wpaść na wizytę do fok.

Fokarium w Helu to część Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry IO UG. Badawcza placówka to też największa, a na pewno jedna z najpopularniejszych, atrakcji Helu. Turyści na Początek Polski przyjeżdżają m.in. po to, by stanąć oko w oko z morskim ssakiem.

Spotkaniem życia, jak często mówią letnicy, byłoby spotkanie żywej foki na plaży Półwyspu Helskiego, ale tu musimy liczyć na dużą dawkę szczęścia, albo... trzeba przyjechać nad Bałtyk o innej porze roku.

Jeśli jednak spędzamy wakacje w Helu między końcówką czerwca i sierpnia, przy tym nie chcemy polować z aparatem lub telefonem na dzikie zwierzęta, a chcemy mieć foczą pamiątkę, to trzeba wybrać się do fokarium w Helu.

Tu mamy stuprocentową pewność, że morskie ssaki spotkamy i sfotografujemy. Choć, jak się okazuje, nie zawsze...

Nordowe Morsy uratowały fokę. Zwierzę leżało na plaży w Karw...

Fokarium w Helu - kiedy iść, by zobaczyć foki?

Foki nie należą do specjalnie aktywnych zwierząt, więc jeśli w terminie od 1 lipca do 31 sierpnia wpadniemy do ich domu z marszu, to możemy przeżyć średnią niespodziankę. Bo choć fokarium otwarte jest dłużej - w wakacje są to godziny 9:30 do 18 - nie zawsze foki będą pływać lub aktywnie spędzać czas.

Nie trzeba jednak liczyć na łut szczęścia. Tu z pomocą pospieszyła Stacja Morska w Helu, która organizuje specjalne akcje, czyli karmienie zwierząt połączone z prelekcjami.

W ciągu całego dnia są cztery pory posiłkowe dla fok - zawsze o pełnych godzinach:

  • 11:00,
  • 12:30,
  • 14:00,
  • 16:00.

Pamiętajmy, że w fokarium obowiązują też obostrzenia. Naukowcy przypominają, że wciąż przestrzegać musimy społecznego dystansu - odległości 1,5 metra pomiędzy gośćmi.

- W związku z koniecznością zachowania bezpiecznej odległości od siebie na terenie fokarium obowiązuje liczebny limit wejść na karmienia fok: 350, 250 lub 170 osób, w zależności od dostępności basenów danego dnia - wyliczają na stronie Stacji Morskiej.

Aby wejść na teren fokarium w Helu, musimy zapłacić za wstęp. Za darmo zwierzaki obejrzą dzieci (do 3. roku życia) oraz osoby na wózkach. Reszta musi przygotować monety 5-złotowe, bo tylko takie przyjmuje automat otwierający bramkę.

- Wejście tylko za opłatą 2 x 5zł/osobę - podają naukowcy.

Można mieć ze sobą banknoty, ale tylko o nominałach 10 i 20 zł, które na monety rozmieni nam maszyna.

Kolejną złotówkę trzeba będzie uiścić za możliwość wstępu do budynku ekspozycyjnego w fokarium (tu wejść może maksymalnie 30 osób).

Nieczynny jest Dom Morświna.

UWAGA! Na teren fokarium nie wolno wchodzić ze swoimi zwierzętami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto