MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dajesz łyka? Możesz zarazić się groźnymi chorobami, w tym mononukleozą i wirusem HPV. Dzielenie się butelką to zły pomysł

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Picie z tej samej butelki to nawyk, który może przysporzyć ci poważnych problemów ze zdrowiem. W ten sposób możesz zarazić się od kogoś wieloma chorobami, w tym nieuleczalnymi infekcjami wirusowymi. Następnym razem zastanów się dwa razy, zanim dasz komuś łyka.

Spis treści

Dlaczego nie można pić z jednej butelki?

Picie z jednej butelki z kimś innym naraża nas na kontakt z bakteriami, wirusami i innymi drobnoustrojami z jamy ustnej tej osoby, jest więc niezalecane ze względu na możliwość zakażenia.

Dajesz łyka? Możesz zarazić się groźnymi chorobami, w tym mononukleozą i wirusem HPV. Dzielenie się butelką to zły pomysł

Na pewno nie podasz swojej butelki czy kubka osobie, która ma zimno na ustach. Nie możesz jednak wiedzieć, czy aktualnie nie jest nosicielem jakiejś choroby. Ryzyko zarażenia się nią wzrasta w sytuacji, gdy masz np. popękane usta, zajady, skaleczone dziąsło lub policzek czy inne uszkodzenie w obrębie warg i jamy ustnej. Infekcji może też sprzyjać podrażnione gardło.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Patogeny wnikają do organizmu także poprzez dobrze ukrwione błony śluzowe. Gdy użyczasz komuś napoju, trafiają na powierzchnię ustnika butelki, jak również do wody, oranżady czy coli, ale także piwa czy innego alkoholu. Stężenie etanolu nie jest odpowiednio wysokie, by zniszczyć drobnoustroje.

Czytaj też: Pijesz prosto z butelki? Oto, co ryzykujesz

Czy są wyjątki od reguły? Robią je zwykle pary, które są ze sobą blisko fizycznie. Im nie grożą obce bakterie i wirusy, bo i tak żyją pod jednym dachem. Obie osoby powinny jednak dbać o zdrowie oraz higienę jamy ustnej, by nie narażać drugiej polówki na zagrożenia.

Czym się można zarazić przez picie z jednej butelki?

Picie z jednej butelki z kimś obcym najczęściej powoduje infekcje takie, jak angina, przeziębienie i świnka, a także rzadsze, ale śmiertelne meningokoki.

Jednak pełna lista patogenów i chorób, które wywołują, jest znacznie dłuższa i wszystko zależy od przypadku. Lepiej nie ryzykować, bo niektóre są nieuleczalne. To m.in.:

  • wirus opryszczki (HSV),
  • wirus brodawczaka ludzkiego (HPV),
  • wirus EBV wywołujący mononukleozę,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B,
  • wirus cytomegalii (CMV),
  • mięczak zakaźny,
  • grypa,
  • świnka,
  • zapalenie gardła wywołane paciorkowcem (angina),
  • choroba dłoni, stóp i jamy ustnej (Bostonka),
  • ropne zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Do wody trafiają także bakterie próchnicy zębów, więc poprzez wspólne picie można mieć też problemy z zębami. Z tego względu sięganie po jedną butelkę z partnerem warto by uzależnić od tego, czy dba o jamę ustną tak, jak my.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dajesz łyka? Możesz zarazić się groźnymi chorobami, w tym mononukleozą i wirusem HPV. Dzielenie się butelką to zły pomysł - Strona Zdrowia

Wróć na wladyslawowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto