Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa drogi przez Puszczę Darzlubską. Do niedzieli 19 września można słać swoje uwagi i wnioski do Urzędu Gminy w Pucku

Piotr Niemkiewicz
Piotr Niemkiewicz
coll. Dziennik Bałtycki, fot. Ratujmy Puszczę Darżlubską, Urząd Gminy Puck
Powstanie droga z Celbowa do Wejherowa, przez Puszczę Darzlubską? Ta ma m.in. skrócić dojazd do szpitala w Wejherowie i być alternatywą dla zakorkowanej trasy Reda- Hel. Gmina Puck do 19 września czeka na ewentualne uwagi i wnioski.

Ważą się losy drogi między powiatem puckim a powiatem wejherowskim. Do końca trzeciego wrześniowego tygodnia można składać pisemne uwagi i wnioski do Urzędu Gminy w Pucku.

W niedzielę kończy się miesięczny termin wyznaczony przepisami.

- Wnioski i uwagi złożone po upływie ww. terminu pozostawia się bez rozpatrzenia - informuje w swoim obwieszczeniu wójt Tadeusz Puszkarczuk.

Gmina "procedurę udziału społeczeństwa w postępowaniu prowadzonym w wyniku uchylenia przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Gdańsku decyzji Wójta Gminy Puck w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanego przedsięwzięcia" wszczęła w piątek 20 sierpnia 2021.

A w środowisku obrońców Puszczy Darzlubskiej, czyli przeciwników budowy nowej, asfaltowej trasy przez leśne tereny zawrzało.

- Zaczęło się po raz wtóry!!! - zagrzmieli na swoim fanpejdżu Ratujmy Puszczę Darżlubską. - Urząd Gminy w Pucku zgodnie z wolą radnych i pozostałych niszczycieli Puszczy Darżlubskiej wystartował z ponowną procedurą umożliwiającą budowę drogi przez środek puszczy Darżlubskiej.

I zaapelowali, by "dzwonić, pisać i krzyczeć gdzie się da".

Pamiętacie białego daniela z Półwyspu Helskiego? Możliwe, że...

Przypomnijmy, że ekologom już raz udało się wstrzymać budowę - ich zdaniem kontrowersyjnej - drogi przez Puszczę Darzlubską odwołując się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Ta instytucja w styczniu 2020 roku uchyliła samorządowe decyzje zezwalające na budowę drogi i oceniła, że raport oddziaływania na środowisko przygotowany na zlecenie inwestorów jest - delikatnie mówiąc - wykonany bez odpowiedniej staranności.

Czy teraz może być podobnie i ekolodzy postawią na swoim? Czasu na ewentualne reakcje nie zostało dużo, bo na pisma lub maile urzędnicy czekają do niedzieli 19 września.

Te muszą zostać wysłane do Pucka tradycyjnym listem (Urząd Gminy Puck, ul. 10 Lutego 29, 84-100 Puck) lub e-mailem ([email protected]).

Organem właściwym do wydania decyzji w niniejszej sprawie jest Wójt Gminy Puck, zaś organami biorącymi udział w ocenie oddziaływania na środowisko są: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pucku, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wejherowie (właściwe do wydania opinii) oraz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku i PGW Wody Polskie (właściwe do dokonania uzgodnienia).

Trasa powiatowa nr 1442G Celbowo-Brudzewo-Wejherowo ma być m.in. skrótem do szpitala w Wejherowie, ale też alternatywą dla zakorkowanej (w sezonie) drogi 216 lub krajowej szóstki między Redą a Wejherowem.

Ma m.in. mieć ponad 10 metrów szerokości, być wzbogacona o trasę rowerową i chodnik. Inwestorzy z Pucka i Wejherowa chcą też, by droga miała asfaltową nawierzchnię.

Dziś to po prostu leśna droga przebiegająca przez obszar Natura 2000.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto