Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna wyprawa do lasu: mundurowi z powiatu puckiego przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa | NADMORSKA KRONIKA POLICYJNA

Magdalena Gębka-Scuffins
Magdalena Gębka-Scuffins
Wraz z początkiem sezonu na grzybobranie rozpoczęły się piesze wycieczki do lasów. Wiele osób chętnie korzysta z tej formy spędzania wolnego czasu, jednak aby w pełni cieszyć się urokami przyrody, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, by wyjazd na grzyby był bezpieczny. O tych zasadach przypominają mundurowi z Komendy Powiatowej Policji w Pucku.

W związku z początkiem sezonu na grzybobranie puccy policjanci przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa i ostrzegają przed zagrożeniami, z jakimi można się spotkać w trakcie pieszej wycieczki do lasu.

- Zagubienie się w lesie jest poważnym niebezpieczeństwem, dlatego trzeba pamiętać, że pomimo znajomości lasu, łatwo można w nim stracić orientację i się zgubić, szczególnie gdy zapada zmierzch - mówi sierż. Monika Mularska, oficer prasowy KPP w Pucku. - Mundurowi apelują, aby wybierając się do lasu nie zapominać o podstawowych środkach ostrożności.

Do lasu wybierzmy się rano lub za dnia, najlepiej w kilka osób, z którymi będziemy cały czas w kontakcie, widząc się i nawołując.

- Jeżeli jednak planujemy wybrać się do lasu samotnie, poinformujmy najbliższych o miejscu planowanej wyprawy oraz o przewidywanym czasie powrotu - mówi sierż. Monika Mularska. - Bardzo ważne jest również zabranie ze sobą naładowanego telefonu komórkowego.

Wszystkie kolory tęczy w lasach powiatu puckiego. Sezon na g...

  • Ubrania wyposażone w elementy odblaskowe. Szybko zapadający zmrok, szczególnie jesienią, stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu poszukiwań, dlatego na wyprawę do lasu postarajmy się założyć ubrania, w których dłużej możemy pozostać widoczni, a jeśli to możliwe dołączmy do naszego ubioru elementy odblaskowe.
  • Trzymać się możliwie blisko głównej drogi. Nie wchodzić do nieznanego lasu zbyt daleko oraz starać nie oddalać się od głównej drogi, by móc usłyszeć przejeżdżające z daleka pojazdy. Jeżeli dojdzie do sytuacji, że się zgubimy w lesie, należy natychmiast powiadomić policję, zachować spokój i podać możliwie przybliżoną lokalizację.
  • Grzybobranie - lepiej grupowo, niż w pojedynkę. Pamiętajmy o seniorach: dopilnujmy, by nie wybierali się na grzyby w pojedynkę. Jeżeli w wyprawie biorą udział dzieci lub osoby starsze, zwracajmy na nich szczególną uwagę i pilnujmy, aby sami się nie oddalali i pozostali w zasięgu naszego wzroku.
  • Zaplanuj leśną wycieczkę. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt w lesie, zabierzmy też ze sobą coś do picia i jedzenia.
  • Stosowanie się do znaków i przepisów, które można spotkać na wejściach do lasów. Nie zapomnijmy o tym, żeby w lesie nie hałasować, by nie spłoszyć zwierząt. Nie palić ognisk i nie rzucać niedopałków na poszycie leśne. Śmieci należy zbierać do specjalnych worków i po skończonym wypoczynku zabrać je ze sobą.

- Policjanci apelują o rozsądek, rozwagę i dobre przygotowanie - mówi sierż. Monika Mularska z KPP w Pucku. - Zadbajmy o to, by wyprawy do lasu były bezpieczne.

Byłeś świadkiem zdarzenia na terenie powiatu puckiego? Daj nam znać! Podziel się zdjęciami z nami i naszymi Czytelnikami. Prześlij je nam na maila ([email protected]) lub wyślij w wiadomości prywatnej na naszym fanpejdżu - kliknij w baner poniżej i przejdź na naszego Facebooka:

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na puck.naszemiasto.pl Nasze Miasto