(© fot. Anna Arent)

Blisko połowie średnich miast w Polsce grozi marginalizacja - wynika z analiz przeprowadzonych przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. Wśród nich znalazły się trzy z województwa pomorskiego.

Polska Akademia Nauk swoje badania prowadził na miastach średnich, takich których liczba mieszkańców przekracza 20 tysięcy lub 15 tysięcy, gdy są miastami powiatowymi. 122 na 255 średnich miast grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe. Na Pomorzu są to Malbork, Bytów i Słupsk.

Naukowcy diagnozowali problemy gospodarcze i społeczne, jak spadek liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości – wynika z analizy Polskiej Akademii Nauk.


Turystyka

Komentarze (58)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Malborżanka (gość) (pragmatyka)

Ja jestem młoda, mieszkam w Malborku, zarabiam więcej niż 2tys, a nie mam jakiegoś super wykształcenia. Mamy z partnerem mieszkanie, kupione na kredyt. Wcale nie trzeba być magistrem, żeby dobrze zarabiać. Problem jest w tym, że Ci młodzi ludzie robią byle jakie studia i byle co mają w głowach, dlatego nie ma dla nich pracy. W dodatku sporo kobiet nie chce iść do pracy za najniższą krajową, bo im, się nie opłaca (lepiej mieć 3 dzieci). W Malborku, Bytowie czy Słupsku może nie zarabia się 5tys., ale też wynajem mieszkania nie kosztuje 2tys. za dwa pokoje.

polak (gość)

caly rzad i wszystkie partie pollityczne robia to samo od lat ,okradaja nas z naszej godnosci ,brawo pis brawo po i reszcie zlodzieji brawo,

buszak (gość)

W Bytowie samorząd pada na pysk. wyczerpał się . Nie ma inwencji ani wizji miasta. Sam Druciak nie wystarcza. Czas na zmiany w samorządzie.

5000 to ma być coś? Chyba tylko w kwidzynie (gość) (papermaker_58)

Smród kwidzyna na kilku zmianach za 3.5 tys . Wyplaty tez smrod kupy! Ty komunisto siedziales w partii PZPR i ludzi przesladowałeś

MAREK (gość)

MIASTO MALBORK JEST 1 W POLSCE SZCZĘŚLIWYM POSIADACZEM NOWEJ WERSJI TRAWNIKÓW I TERENÓW ZIELONYCH - ŚREDNIA WYSOKOŚĆ TRAW I CHWASTÓW PRZEKROCZYŁA 60CM

WRESZCIE!!!! CZAS NA PATRIOTÓW SPOD ZNAKU MARIANA KOWALSKIEGO (gość)

WRESZCIE!!!! CZAS NA PATRIOTÓW SPOD ZNAKU MARIANA KOWALSKIEGO

papermaker_58 (gość) (5000 to ma być coś? 1200euro hahah)

Synu, a co ty (Ty) wiesz o kominie kwidzyńskiej Celulozy, jak był jej rozruch to pewnie wtedy na chleb mówiłeś byb, na widły łyły, a na muchy ptapty. Smród czujesz bo sobie gaci nie wyprałeś. Słyszałeś cokolwiek o spalaniu gazów SOG lub NCG, oczywiście to za skomplikowane dla ciebie (Ciebie) bo w gimnazjum zamiast Trylogii lekturą był Harry Potter.

tutam (gość)

A Starogardowi to nie grozi zapaść? Malbork leży przynajmniej na bardzo ważnej linii kolejowej Gdańsk-Warszawa, co powinno być atutem dla miasta.

MDs (gość)

Za bezczelną prowokację uznała „Solidarność” rezerwację przez KOD placu Solidarności w 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

IPP (gość)

W czwartek w Warszawie prezydent Andrzej Duda spotka się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem – poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.