Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Lesie Łagiewnickim ma powstać ośrodek dla przewlekle chorych dzieci

Agnieszka Magnuszewska
Ośrodek ma mieć kształt kwiata. Będzie kosztować ok. 10 mln zł
Ośrodek ma mieć kształt kwiata. Będzie kosztować ok. 10 mln zł fot. wizualizacja
Siatkarki Organiki Budowlanych z byłą reprezentantką Polski Małgorzatą Niemczyk na czele zostały ambasadorkami ośrodka dla przewlekle chorych dzieci, który ma powstać przy Lesie Łagiewnickim w Łodzi.

Ośrodek stworzy Stowarzyszenie Łódzkie Hospicjum dla Dzieci. Jego pracownicy mają pod opieką 61 nieuleczalnie chorych dzieci w całym województwie. Codziennie odwiedzają je w domach. Dlatego liczą, że budowę ośrodka uda się zacząć jak najszybciej. Jednak na inwestycję potrzeba przynajmniej 10 milionów złotych.
W pozyskaniu pieniędzy mają pomóc sławni ludzie, między innymi sportowcy. W czwartek pierwszymi ambasadorami, którzy będą promować pomysł stworzenia ośrodka dla chorych dzieci, zostały siatkarki Klubu Sportowego Organika Budowlani.

- Chcemy w ten sposób zyskać przyjaciół, bez których budowa ośrodka nie będzie możliwa - przyznaje Andrzej Piotrowski, prezes Stowarzyszenia Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci. - Mamy nadzieję, że dzięki ambasadorom dowie się o nas dużo więcej osób.

Łódzkie siatkarki wprost palą się do pomocy. - Często popadamy w skrajności. Skupiamy się na poprawieniu wyników o centymetr czy sekundę, a nie zdajemy sobie sprawy, że są dzieci, które marzą o tym, by w ogóle chodzić - mówi Małgorzata Niemczyk, kapitan drużyny siatkarek. - Cieszymy się, że możemy dołożyć cegiełkę do ośrodka.

Na razie hospicjum uzyskało decyzję o warunkach zabudowy przy ul. Łupkowej 1. Stara się o pozwolenie na budowę. By je dostać, musi odkupić od miasta działkę, wartą nawet 2 mln. Hospicjum liczy na 90-procentową bonifikatę. Ale na razie sprawa utknęła w magistracie.

- Nadam jej tryb ekspresowy - obiecuje Marcin Bugajski, wiceprezydent Łodzi.

Jeżeli działkę uda się kupić w tym roku, w przyszłym mógł- by już na niej stać ośrodek. Będzie miał kształt kwiatu z głównym hallem w środku łączącym pięć pawilonów. Znajdą się w nich oddziały rehabilitacyjny, stomatologiczny, wentylacji mechanicznej (pomaga dzieciom oddychać), wsparcia psychologicznego. - Przyjazna architektura wspomaga proces leczenia - wyjaśnia Anna Grabowska, architekt i twórca projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto