(© KW PSP Gdańsk)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Premier Beata Szydło wzięła dziś (sobota) udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku, w siedzibie Komenda Wojewódzka PSP przy ul. Sosnowej.- Przyczyna tego naszego spotkania dzisiaj jest oczywista. W związku z tym, co wydarzyło się w ciągu ostatniej doby w kilku województwach - przeszła trąba powietrzna, zostały uszkodzone budynki, mieszkania, zagrożone zostało życie ludzkie. Chcę złożyć przede wszystkim kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły w ostatniej nocy podczas tych nawałnic. To jest naprawdę rzecz przerażająca, smutna, wielka tragedia, szczególnie dlatego, że zginęły też dzieci. To myślę, że nas wszystkich powinno łączyć w bólu z rodzinami tych ofiar. Chcę jeszcze raz podkreślić, że składamy bardzo głębokie kondolencje dla rodziny ofiar - mówiła po spotkaniu premier Beata Szydło.

- Rozmawialiśmy także o tym, jaka jest w tej chwili sytuacja. Służby pracują, wszystkie służby są na posterunku, w tej chwili najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie zdrowia i życia poszkodowanych, więc koncentrują się służby w swojej pracy na zabezpieczeniu właśnie osób, które zostały poszkodowane, które ucierpiały w wyniku tych zdarzeń. Szacowane są też szkody, naprawiane są uszkodzenia, ale to będzie trwało jeszcze wiele, wiele dni.
Oczywiście wszystkich nas najbardziej w tej chwili absorbuje sytuacja dzieci, które zostały poszkodowane przez nawałnicę, uczestników obozu harcerskiego. Te dzieci są w tej chwili otoczone opieką, są bezpieczne, jadą do nich rodzice.
Za chwilę do nich na miejsce pojedzie pan wojewoda Drelich, który będzie obecny w momencie, kiedy dzieci będą już odwożone do swoich domów. Na miejsce przyjeżdża też wojewoda łódzki, żeby dziecko miało pełną opiekę, ale żeby była też pewność rodziców, że dzieci są bezpieczne. W tej chwili naszą największą troską jest właśnie troska o bezpieczeństwo tych dzieciaków, które zostały poszkodowane. Chcemy, żeby wróciły bezpiecznie do swoich domów, żeby czuły się bezpiecznie, żeby ta wielka trauma, którą przeżyły, już dla nich się zakończyła. Oczywiście są osoby poszkodowane, które przebywają w tej chwili w placówkach medycznych, w szpitalach, to również jest przez pana wojewodę nadzorowane i kontrolowane.

Premier zwróciła się także z prośbą do wszystkich wojewodów, ażeby ci wraz z kuratorami oświaty sprawdzili jeszcze raz miejsca pobytu dzieci i młodzieży na obozach, zwłaszcza tych na otwartej przestrzeni.

Burza na Pomorzu - 11/12.08.2017 [zdjęcia, wideo, mapa burzowa, mapa opadów]

W posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku wziął też udział Dariusz Drelich, wojewoda pomorski:
- Chciałbym dołączyć się do kondolencji złożonych przez panią premier. Na pewno możemy bardzo sprawnie oszacować straty, możemy pokryć straty materialne, odbudować domy, odbudować sieci energetyczne, odbudować drogi. Natomiast najbardziej bolesne jest dla nas, że mamy pięć ofiar śmiertelnych, w tym dwoje dzieci. Tego niestety nie jesteśmy w stanie zmienić, odwrócić, ale te działania, które chcemy podjąć, do których zobowiązuje nas pani premier, czyli jeszcze większą staranność przyłożyć co do tego, gdzie wakacje spędzają dzieci, już żeśmy podjęli.
Jak wiemy, województwo pomorskie jest w okresie sezonu miejscem, gdzie przyjeżdżają setki tysięcy, miliony turystów i musimy zapewnić im bezpieczeństwo.
Niestety na żywioły nie możemy nic poradzić, ale możemy minimalizować ich skutki, i to właśnie staramy się czynić, ciężko pracujemy, szczególnie Państwowa Straż Pożarna przez całą noc wspierana przez wszystkie państwowe służby. Na ten moment możemy powiedzieć, że w zasadzie wszystkie drogi są już przejezdne, a one są kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa w województwie, żeby służby mogły po nich dojechać tam, gdzie jest potrzeba, gdzie trzeba ratować życie i zdrowie mieszkańców.

Wojewoda wystosował też apel do organizatorów imprez, które mają się dziś odbyć, by je odwołać lub przynajmniej wziąć pod uwagę tragiczne skutki trąby powietrznej, która przeszła nad naszym województwem. - Województwo pomorskie jest dziś w żałobie - dodał wojewoda.
Z regionu

Komentarze (37)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Gdzie Obrona Terytorialna? (gość) (nick)

Taa i dodaj mordy i kanalie. Ale jeśli masz mózg (a to mocno naciągana teza dla pislamisty) to pomyśl (już się boję że czaszka się zagrzeje) gdzie jest obrona terytorialna powołana przez Antka?
Przecież ona miała wspomagać społeczeństwo podczas takich zdarzeń. Paradę w Warszawie można było odpucić!

nick (gość)

POdła i zawistna totalna opozycja. Nawet w obliczu tragedii będzie urągać demokratycznie wybranej nowej władzy w kraju. W Pomorskiem niestety nadal rządzi stary układ.

Wesoły romek z zoliborza (gość)

To wszystko wina rudego z brukselki jak poczytałem wpisy macie racje szyszkownik już ma uzysk drewna jest w kaszubskich i kociewskiego lasach szyszkowniku kilkujadku odpuść puszczy

gajowy (gość)

A co darla morde ta "soltyska" na nieporzadki? -a gdzie jej szyszki-ministry? Wycinaja puszcze? -to Bozia im pomogla.

Pislam passe (gość) (Młody człowiek )

Niech Twój PiS poda się do dymisji jak nie daje rady i niech nie skomle o pomoc do samorządów. Energa (Misiewicze), Straż (Pisiewicze) podlegają rządowi. Zamiast nosić barierki na miesięcznicę powinni wziąć się do roboty. I ci siepacze Szyszki z Puszczy też niech dołączą!

mila (gość)

Upaprany Scruge liczy srebrniki z wynajmu. E tam kataklizm. Kataklizm dotyczył suwerena, a ten sobie da radę?

Młody człowiek (gość)

A gdzie Adamowicz i inni samorządowcy popsl?????? Nic nie robią i biorą po 14 t wypłaty a jak co to płacz do wojewody i rządu!!!!

Ten portal jest niemiecki!!!! (gość)

Polska Press jest częścią Verlagsgruppe Passau, niemieckiej grupy medialnej obecnej w Niemczech i Polsce.

Struk może sobie tylko pogadać (gość) (TOMEK )

Marszałek przy wojewodzie to pi.zda w gumkach! Co może Struk ? Nic ! Bo PiS rządzi! Heheeeee taki kawał słyszałem w Gdańsku

TOMEK (gość)

Pani Premier trzeba trochę opieprzyć wojewodę pomorskiego On się nie nadaje na to stanowisko jest za mięki jak na wojewodę .

efas (gość)

[efas z Rumi pozdrawia panią premier oraz Komendanta Wojewódzkiego insp.Robert Sudenis do zobaczenia w gdańsku .