Wielkimi krokami zbliża się rok szkolny, a razem z nim powraca pytanie, jak wybrać odpowiedni plecak dla dziecka? Wiele sklepów i hipermarketów kusi promocjami, różnymi modelami, wzorami.

Dylemat przy wyborze zaczyna się już samym początku, zdrowszy dla kręgosłupa jest plecak czy tornister? Jak informuje dr Tomasz Rawo, ortopeda, traumatolog w Carolina Medical Center - wszystko ma swoje plusy i minusy. Tornister jest sztywniejszy, przez co umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru ciała, ale zazwyczaj ma wąskie szelki o złym rozstawieniu. Plecak natomiast jest lżejszy, wygodniejszy, z lepszymi szelkami, ale zbyt miękka ścianka powoduje gorszą wentylację i przylega w nieodpowiedni sposób.
Oprócz tego, do noszenia podręczników i przyborów uczniowie wybierają torby. Jest to bardzo zła decyzja, ponieważ ciężar jest wtedy na jednym ramieniu, co wymusza nieprawidłową postawę, która w przyszłości może prowadzić do zmian szkieletowych i bólów pleców.

Na co zwrócić uwagę?
Wybierając plecak należy zwrócić uwagę na 4 najważniejsze rzeczy. Po pierwsze szelki - nie powinny być zbyt wąskie, ważne, aby były także regulowane, co zapewni odpowiednie dopasowanie do wzrostu. Kolejna rzecz to ścianka – musi być dobrze usztywniona i umożliwiająca wentylację. Trzecia kwestia to waga – starajcie się znaleźć jak najlżejszy, ponieważ książki, zeszyty, piórnik czy jedzenie to obciążenie rzędu kilku kilogramów. Na końcu wielkość – najlepiej, żeby nie był zbyt szeroki. Po dopasowaniu szelek, powinien kończyć się na pasie biodrowym (talii), a więc powyżej pośladków.

Plecak na kółkach – czy warto?
Modne stały się teraz plecaki, które mają wbudowane kółka. Jak podpowiada dr Tomasz - dziecko ciągnąc za sobą tornister przyjmuje wymuszoną, nienaturalną postawę, uwydatnia się asymetryczna, zrotowana sylwetka wymuszona przez odchylenie jednego barku do tyłu. Zdecydowanie zdrowsze jest noszenie odpowiednio dobranego plecaka i pilnowanie ciężaru, jakie dziecko w nim nosi.

Jak pakować tornister?
Rodzice muszą kontrolować wagę tornistrów, ponieważ nie powinny one ważyć więcej, niż 10-15% masy ciała dziecka. Jak pokazują badania, niektórzy uczniowie noszą na plecach obciążenie nawet do 10 kg! Spowodowane jest to często zabieraniem dodatkowych książek, słowników czy zabawek. Należy pamiętać, aby na dnie umieszczać najcięższe rzeczy, a lekkie na wierzchu. Wtedy ustawiony zostaje odpowiednio środek ciężkości.

Wada postawy
Dr Tomasz Rawo zaprzecza, iż zbyt ciężki tornister powoduje skoliozę. Źle dobrany plecak jest przyczyną powstawania wady postawy, czyli jednopłaszczyznowego skrzywienia bocznego kręgosłupa, określanego jako postawa skoliotyczna.

Niestety wada postawy nie boli, dlatego rodzice i nauczyciele wychowania fizycznego powinni się bacznie przyglądać dzieciom.
Aktywność fizyczna i uprawienie sportu wpływa bardzo korzystnie na postawę dziecka, warto więc zachęcać dzieci do często ruchu.

Czytaj też: Dawne zabawy wracają na ulice Warszawy. Świetna akcja telewizji


Zobaczcie też: Reebok Fit Shop. Sklep, w którym zapłacisz nie pieniędzmi, ale... wysiłkiem [ZDJĘCIA]


Powrót do szkoły

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

natstepien

Fizjoterapeuta Maciej Danielski z Athleticomed podpowiedział nam jaki plecak kupić i już moja córka już nie skarży się na bóle pleców oraz na ciężar. Teraz plecki córci już nie będą nadwyrężone.