Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

90 lat Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

d.ł.
d.ł.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu ma 90 lat. A do tego dużo nowych pomysłów i perspektywę pokonania trudności finansowych, przy wydatnej pomocy miasta i samorządu wojewódzkiego.

Podczas uroczystości obchodów jubileuszu, która miała miejsce w ubiegłą sobotę (15 bm.) w Sali Rycerskiej Zamku Królewskiego, były gratulacje, życzenia, dary i pamiątkowe album, ale przede wszystkim padły ważne i zobowiązujące słowa. - Będziemy się starali, w miarę naszych możliwości, realizować ciekawe przedsięwzięcia, inspirować środowiska, będziemy starali się również, aby goście odwiedzający nasze sandomierskie muzeum wyjeżdżali ukontentowani i żeby chętnie do nas wracali - zadeklarował Paweł Różyło, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

I jest tak w istocie. Do końca lutego przyszłego roku w salach sandomierskiego zamku możemy oglądać niecodzienną wystawę nawiązującą do muzealnego jubileuszu. Pod wymownym tytułem „Dziewięćdziesiąt” kryje się dokładnie 90 eksponatów, pochodzących ze wszystkich muzealnych działów. Co ciekawe, na co dzień przechowywane są w zamkowych magazynach. Światło dzienne ujrzały m.in. obrazy Olgi Boznańskiej, Leona Wyczółkowskiego i Włodzimierza Tetmajera. Na wystawie zobaczyć możemy również takie perełki jak kartki pocztowe, których nadawcami są Wisława Szymborska i Witold Gombrowicz.

Sandomierskie muzeum jest w tym roku współorganizatorem I Festiwalu „Krzemień Pasiasty – Kamień Optymizmu”. W ramach trwającego blisko dwa miesiące przedsięwzięcia, do 29 października możemy oglądać dwie „wypasione” wystawy w Hotelu Basztowym przy Pl. Poniatowskiego. Urodę i niezwykłość kamienia występującego tylko w jednym miejscu na świecie – u podnóży Gór Świętokrzyskich – ukazuje również kolekcja prac cenionych projektantów, eksponowana w piwnicy filarowej Muzeum Okręgowego. Wystawa w zamku czynna jest w godz. 9.00-16.00.

A czego życzy się 90-latkom? Lepszej kondycji finansowej. W roku jubileuszu muzeum odczuło skutki likwidacji rządowego programu wsparcia „Mecenat”. Środki uzyskiwane od samorządu wojewódzkiego, z powiatu i urzędu miasta są zbyt małe małe w stosunku do potrzeb i kosztów działalności tak dużej instytucji kultury. Urząd Marszałkowski deklaruje pomoc w rozwiązywaniu problemów, zaś władze miasta zapowiadają przejęcie muzeum w 2014 roku.

Zobacz: Zamek Królewski w Sandomierzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swietokrzyskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto